Når man træder ind i en opgang i en boligforening, er det ofte de hvide vægge, der møder en. De virker neutrale, men kan også føles anonyme og kølige. Flere ejerforeninger og andelsforeninger begynder derfor at se på, hvordan kunst kan være med til at skabe en mere indbydende ramme for beboerne – og samtidig styrke oplevelsen af fællesskab og identitet i ejendommen.
Et vægmaleri i opgangen er en løsning, der kan forvandle oplevelsen af at komme hjem. Det giver beboerne en unik og personlig velkomst hver dag og kan løfte stemningen.

Vægmaleri i en ejerforening på Frederiksberg
På Frederiksberg har jeg for nylig udsmykket en opgang i en ejerforening. Ønsket var at gøre den hvide og neutrale opgang mere hyggelig og hjemlig med elementer fra Frederiksberg.
Jeg skabte et vægmaleri, hvor naturen flytter indenfor: planter, blomster, fugle og sommerfugle folder sig ud på væggene. Resultatet blev en opgang, der føles lysere, mere levende og langt mere personlig. Beboerne fik ikke bare et kunstværk – de fik en opgang, der nu opleves som en velkomst til deres hjem.

Hvorfor vælge kunst i opgangen?
For ejerforeninger og andelsboligforeninger kan et vægmaleri være mere end bare dekoration:
-
Hyggelig stemning – kunsten bryder de hvide vægge og skaber varme og hjemlighed.
-
Unikt udtryk – ingen opgange er ens, og beboerne får et særpræget miljø, de kan identificere sig med.
-
Styrket fællesskab – et kunstværk i fællesarealer giver beboerne en fælles reference og noget at være stolte af.
-
Langtidsholdbar investering – vægmalerier er holdbare, kræver ingen vedligeholdelse og kan ikke stjæles.

Kunst i boligforeninger – skræddersyet til stedet
Hvert vægmaleri tilpasses ejendommens arkitektur, lysindfald og beboernes ønsker. Jeg arbejder tæt sammen med boligforeninger, administratorer og beboergrupper for at finde det udtryk, der passer bedst til stedet.
Det kan være naturinspirerede motiver, abstrakte former eller et helt særligt tema, der understøtter ejendommens identitet. Uanset udtrykket er målet det samme: at skabe en opgang, der ikke bare er et gennemgangsrum, men en del af hjemmet.

Overvejer I kunst i jeres opgang?
Er du administrator, bestyrelsesmedlem i en boligforening, eller ansvarlig for fællesarealer, så overvej at få et tilbud på at få malet et vægmaleri. Et vægmaleri være en oplagt måde at tilføre jeres ejendom noget unikt.
Kontakt mig gerne for en uforpligtende snak om mulighederne. Sammen kan vi skabe et kunstnerisk udtryk, der gør jeres opgang til et sted, man glæder sig til at komme hjem til. Fordelen ved mine vægmalerier er, at de nemt kan tilpasset et budget, og tilpasset netop jeres trappeopgang.
Se mere om mine vægmalerier.


